Cookies disclaimer

I agree Our site saves small pieces of text information (cookies) on your device in order to deliver better content and for statistical purposes. You can disable the usage of cookies by changing the settings of your browser. By browsing our website without changing the browser settings you grant us permission to store that information on your device.

Jimmy Clabby (Indiana Wasp) boxer

Jimmy Clabby image
Status inactive
Age 43
Division middleweight
Height 5′ 8″/173cm
Debut 1906-01-10
Born 1890-07-14
Death 1934-01-19
Nationality USA
Residence Hammond, Indiana, USA
bouts
129
won
80
lost
21
draw
23
bouts
129
won
80
lost
21
draw
23
Status inactive
Age 43
Division middleweight
Height 5′ 8″/173cm
Debut 1906-01-10
Born 1890-07-14
Death 1934-01-19
Nationality USA
Residence Hammond, Indiana, USA
Date Opponent Last Opponents' Results Place Titles Result
July 30, 1923 Morrie Schlaifer LLLLWL Oswego Arena, East Chicago LOSS
Technical knockout
Feb. 28, 1923 Joe Beljo Summer Gardens, West Hammond WIN
KO
Dec. 18, 1922 Patsy Rocco WWWWWW Harbor Auditorium, East Chicago WIN
NWS
Nov. 24, 1922 Tommy Comiskey DWWWDW Stockyards Stadium, Denver LOSS
Points
Nov. 3, 1922 Dennis O'Keefe LLWWWL Harbor Auditorium, East Chicago WIN
NWS
Oct. 2, 1922 Frank Carbone LLLLDD Olympic A.C., Detroit LOSS
NWS
Sept. 25, 1922 Stockyards Tommy Murphy LLLLLL Douglas Park, Rock Island WIN
NWS
Sept. 4, 1922 Jimmy Darcy WWLWLW Floyd Fitzsimmons' Arena, Michigan City WIN
NWS
July 3, 1922 Gordon McKay DDWWLW Arena, Seattle
NC
June 9, 1922 Joe Eagan LLDDWW Arena, Vancouver DRAW
Points
Sept. 10, 1921 Frank Burns WWLWWW Sydney Stadium, Sydney Australian Middleweight

LOSS
KO
April 9, 1921 Billy Shade WWWWLW Sydney Stadium, Sydney LOSS
DQ
Aug. 25, 1920 George Cook LLLLLD Town Hall, Dannevirke Australian National Boxing Federation Australasian Heavyweight

WIN
Points
July 16, 1920 Les Gleeson WLWLWW Opera House, Gisborne WIN
Technical knockout
April 28, 1920 Tommy Uren WWWWWW Municipal Theatre, Hastings DRAW
Points
April 19, 1920 Albert Kid Lloyd WWLWDL Town Hall, Auckland WIN
Corner retirement
Feb. 7, 1920 Jim Tracey WLLLLW Town Hall, Hamilton WIN
Points
Jan. 1, 1920 Tommy Uren WWWWWW Municipal Theatre, Hastings Australian National Boxing Federation Australasian Middleweight

LOSS
Points
Dec. 12, 1919 Albert Pooley WWLWW Town Hall, Auckland New Zealand Boxing Association Heavyweight

WIN
Technical knockout
Nov. 25, 1919 Jack Heeney LLW Muncipal Theatre, Hastings WIN
KO
Sept. 27, 1919 George Cook LLWLLL Sydney Stadium, Sydney WIN
Points
Aug. 30, 1919 Tommy Uren WWWLWW Sydney Stadium, Sydney LOSS
Points
July 12, 1919 Fritz Fred Holland WWWWDL Sydney Stadium, Sydney WIN
Points
June 13, 1919 Fritz Fred Holland WWWWWD Victoria Theatre, Newcastle WIN
Points
Jan. 1, 1918 Albert Kid Lloyd LWWDLL Sydney Stadium, Sydney Australian Heavyweight

LOSS
Points
Dec. 15, 1917 Fred Kay WLLWWW West Melbourne Stadium, Melbourne Australian Heavyweight

WIN
KO
Nov. 3, 1917 Albert Kid Lloyd WWLWWD West Melbourne Stadium, Melbourne Australian Heavyweight

WIN
Points
Aug. 11, 1917 Albert Kid Lloyd WWLWW Sydney Stadium, Sydney Australian Heavyweight

DRAW
Points
July 14, 1917 Tommy Uren WWWLWW West Melbourne Stadium, Melbourne Australian Middleweight

LOSS
Points
May 26, 1917 Dave Smith LLWLWW Sydney Stadium, Sydney Australian Heavyweight

WIN
KO
April 28, 1917 Tommy Uren LWLWWW Sydney Stadium, Sydney Australian Middleweight

WIN
Points
Feb. 17, 1917 Tommy Uren WWDLWL Sydney Stadium, Sydney Australian Middleweight

LOSS
Points
Oct. 28, 1916 Fred Kay LWWWWL Sydney Stadium, Sydney LOSS
Points
Sept. 9, 1916 Les Darcy WWWWWW Sydney Stadium, Sydney LOSS
Points
July 8, 1916 Fritz Fred Holland LWWWLW West Melbourne Stadium, Melbourne WIN
Technical knockout
May 20, 1916 Dave Smith LWLWWW Sydney Stadium, Sydney WIN
Points
March 4, 1916 Fritz Fred Holland DWWWL Sydney Stadium, Sydney WIN
Points
Jan. 1, 1916 Mick King DLLLWL Sydney Stadium, Sydney WIN
Points
Nov. 20, 1915 Fritz Fred Holland LLLLWL Sydney Stadium, Sydney DRAW
Points
Oct. 23, 1915 Les Darcy WWWWWW Sydney Stadium, Sydney LOSS
Points
July 12, 1915 Frank Farmer WDWDLD Armory B, Oshkosh DRAW
NWS
May 12, 1915 George Chip LLWLWW St. Nicholas Arena, New York
NC
May 4, 1915 Al McCoy LWWWLL Broadway S.C., Brooklyn WIN
NWS
April 28, 1915 George Chip LLLWLW Marinette LOSS
NWS
March 22, 1915 George Chip WWLLLW Coliseum, Grand Rapids WIN
NWS
March 17, 1915 Young Ahearn WWWWDW National A.C., Philadelphia DRAW
NWS
Jan. 21, 1915 Mike Gibbons WWWWWW Auditorium, Milwaukee LOSS
NWS
Nov. 6, 1914 George Chip WLWWWW Coffroth's Arena, Daly City WIN
Points
Aug. 12, 1914 Dave Smith WLWL Baker's Stadium, Brisbane Australian Heavyweight

LOSS
Points
Aug. 1, 1914 Dave Smith WWLW Sydney Stadium, Sydney Australian Heavyweight

WIN
KO
July 4, 1914 Eddie McGoorty WWLWWW Sydney Stadium, Sydney Australian Heavyweight

WIN
DQ
June 6, 1914 Jeff Smith DWLWWW Sydney Stadium, Sydney LOSS
Points
April 3, 1914 Billy Murray WDWWWW Coffroth's Open Air Pavilion, Daly City DRAW
Points
Feb. 12, 1914 Sailor Ed Petroskey DDDLLW Arena, Vernon WIN
Points
Nov. 27, 1913 Frank Logan WWDDDD Coffroth's Arena, Daly City WIN
Technical knockout
Oct. 3, 1913 Sailor Ed Petroskey LWWDDD Coffroth's Arena, Daly City WIN
Points
Sept. 1, 1913 Sailor Grande DLWWWL Sacramento WIN
Points
Aug. 2, 1913 Freddie Hicks LLWLLW Butte DRAW
Points
June 13, 1913 Eddie McGoorty WDWWDL Butte WIN
Points
May 2, 1913 Eddie McGoorty WDWDWW Denver A.C., Denver DRAW
Points
Feb. 27, 1913 Freddie Hicks WLWWLL Hammond WIN
NWS
Feb. 3, 1913 George KO Brown WLLWW Dreamland Park, Milwaukee WIN
NWS
Jan. 24, 1913 Howard Baker WWDLWW Denver WIN
Points
Jan. 7, 1913 Roy Parker Fond du Lac WIN
Technical knockout
Oct. 11, 1912 Tom Monahan Gary WIN
KO
Oct. 8, 1912 Willie KO Brennan WLWWWW Convention Hall, Buffalo WIN
NWS
May 31, 1912 Hughie Mehegan WWWWWL Athletic Pavilion, Melbourne Australian Welterweight

WIN
Technical knockout
April 3, 1912 Hughie Mehegan WWWWWW Sydney Stadium, Sydney Australian Welterweight

WIN
Points
Feb. 24, 1912 Dave Smith LWWDWW Sydney Stadium, Sydney Australian Welterweight

DRAW
Points
Jan. 29, 1912 Jack Howard WWWWLL Melbourne Athletic Club, Melbourne Australian Welterweight

WIN
KO
Dec. 26, 1911 Ted Whiting WWLWW Perth Australian Welterweight

WIN
Points
Dec. 9, 1911 Dave Smith WWLLWW Sydney Stadium, Sydney Australian Welterweight

DRAW
Points
Nov. 29, 1911 Tim Land WLLLWW Sydney Stadium, Sydney Australian Welterweight

WIN
Technical knockout
Nov. 18, 1911 Arthur Cripps LWWLWD Sydney Stadium, Sydney Australian Middleweight

WIN
Technical knockout
Sept. 29, 1911 Mike Gibbons WWWWWL Auditorium Rink, Winnipeg DRAW
NWS
Sept. 1, 1911 Mike Gibbons WWWWWW Terminal Building, Milwaukee WIN
NWS
June 22, 1911 Jeff Smith WLWLWL New Amsterdam Opera House, New York LOSS
NWS
June 8, 1911 George KO Brown LLDWW Hammond WIN
NWS
June 3, 1911 Mike Twin Sullivan WWWWLL International A.C., Buffalo WIN
NWS
May 29, 1911 Paddy Lavin LWWWDW Washington Park, Indianapolis
NC
March 22, 1911 Harry Duncan LWWLWW Olympia, Kensington WIN
Points
Jan. 23, 1911 Reg Sanderson WWW Melbourne Athletic Club, Melbourne WIN
KO
Jan. 17, 1911 Dave Smith WDWWWW Sydney Stadium, Sydney LOSS
Points
Dec. 26, 1910 George Gus Devitt WWWWW Olympic Stadium, Brisbane WIN
KO
Dec. 21, 1910 Ed Williams WLWLWL Sydney Stadium, Sydney WIN
Technical knockout
Dec. 7, 1910 Mark Higgins LWWWDL Gaiety Athletic Hall, Sydney WIN
KO
Nov. 2, 1910 Bob Bryant WLDLLD Sydney Stadium, Sydney WIN
KO
Sept. 5, 1910 Guy Buckles DLWWDW Kirby Opera House, Sheridan WIN
Technical knockout
July 4, 1910 Jack Fitzpatrick North Platte WIN
Points
June 2, 1910 Bob Moha DWWDWW Milwaukee LOSS
NWS
May 27, 1910 Young Tommy Coleman WWWWWD Nonpareil A.C., Philadelphia DRAW
NWS
May 21, 1910 Young Loughrey WLWDWW National A.C., Philadelphia WIN
NWS
May 5, 1910 Dixie Kid WLDWWW Empire A.C., New York WIN
NWS
April 26, 1910 Paddy Lavin WDLWWW Miller's Hall, Buffalo DRAW
NWS
March 11, 1910 Jimmy Gardner WDDWWD Badger A.C., Milwaukee WIN
NWS
Feb. 8, 1910 Paddy Lavin WWDWWD Wesp's Hall (Dry Dock, AC), Buffalo WIN
NWS
Feb. 4, 1910 Mike Twin Sullivan WWDDWD National A.C., Milwaukee DRAW
NWS
Jan. 17, 1910 Jimmy Howard Phoenix A.C., Memphis DRAW
Points
Dec. 18, 1909 Guy Buckles LDDWDL Royal A.C., New Orleans WIN
Points
Nov. 2, 1909 Howard Morrow DDWWW Bell Opera House, Benton Harbor DRAW
NWS
Sept. 11, 1909 Mike Gibbons WWWWWW Saint Paul WIN
Points
June 18, 1909 Dick Fitzpatrick WLLLLD Dayton WIN
KO
May 28, 1909 Jack Morgan WLWWLW Gymnastic Club, Dayton WIN
NWS
May 18, 1909 Tommy Quill DLWWLL Boston LOSS
Points
April 24, 1909 Billy Griffith LLWLDD Royal A.C., New Orleans WIN
KO
April 5, 1909 Dick Fitzpatrick LWLLLL Memphis DRAW
Points
April 3, 1909 Dave Barry LLWLW Royal A.C., New Orleans WIN
KO
March 20, 1909 Bob Slavin LW Royal A.C., New Orleans WIN
Technical knockout
March 3, 1909 Freddie Gilmore WLWDD West Hammond WIN
Points
Feb. 16, 1909 Dick Fitzpatrick LLWLLL Hammond WIN
Points
Jan. 15, 1909 Mark Anderson WWLLLD Dayton DRAW
Points
Jan. 12, 1909 Ralph Erne WWDWDL Douglas A.C., Philadelphia WIN
NWS
Nov. 26, 1908 Jimmy Gardner WWWLWW West Side A.C., Gretna DRAW
Points
Nov. 7, 1908 Jimmy Gardner WWWWLW West Side A.C., McDonoughville LOSS
Points
Sept. 24, 1908 Steve Kinney WWWLWL Badger A.C., Milwaukee WIN
Technical knockout
Sept. 4, 1908 Charles King Eagle A.C., Milwaukee WIN
KO
Aug. 26, 1908 Willie Sullivan DLLW Racine WIN
KO
Aug. 8, 1908 Joe Clements D Minneapolis WIN
KO
June 4, 1908 Eddie Tancel WWLWWL Hippodrome, Milwaukee WIN
Points
May 6, 1908 Jack Ward WWWWWL Green Valley A.C., Milwaukee WIN
KO
April 25, 1908 Battling Kelly WWLWLL Star Theater, Milwaukee WIN
Points
April 21, 1908 George Newton LDLW Milwaukee WIN
KO
April 14, 1908 Walter Bauman WLLLWL Milwaukee
ND
April 6, 1908 Walter Bauman WWLLLW Eagle WIN
Points
March 30, 1908 Dirus Cook WD Green Valley A.C., Milwaukee WIN
Points
March 28, 1908 Kid Yanger WWW Eagle A.C., Milwaukee WIN
Points
Feb. 1, 1908 Young Leonard Star Theater, Milwaukee WIN
KO
Jan. 17, 1908 Mike Pooso Milwaukee Boxing Club, Milwaukee WIN
KO
Nov. 30, 1907 Young Borchardt Star Theater, Milwaukee WIN
KO
July 17, 1907 Kid Fredriksen Columbia A.C., Hammond WIN
KO
July 4, 1907 Louie Schultz W Okauchee WIN
KO
June 29, 1907 Young Edwards DLWWLW Star B.C., Milwaukee WIN
KO
April 25, 1907 Gus Wendt Oconomowoc WIN
DQ
April 20, 1907 Jimmy 'Red' Halligan WWWDDW Star B.C., Milwaukee WIN
Points
April 9, 1907 Matty Baldwin WWWLWW Green Valley A.C., Milwaukee LOSS
DQ
April 2, 1907 Dick Hart LDWLW Janesville LOSS
Technical knockout
March 29, 1907 Kid Herrick LLDWW Eagle A.C., Milwaukee DRAW
Points
March 6, 1907 Red Ryan W Hammond DRAW
Points
Feb. 15, 1907 Jack O'Leary DDLLLW Milwaukee Boxing Club, Milwaukee LOSS
Technical knockout
Feb. 5, 1907 Patsy McMahon DRAW
Points
Feb. 1, 1907 Kid Ducca DRAW
Points
Jan. 23, 1907 Young Morris LLWLLW Oconomowoc WIN
Points
Jan. 20, 1907 Young Roegel WIN
KO
Jan. 5, 1907 Young Commers WIN
KO
Jan. 1, 1907 Billy Morehead WWWWDL Badger A.C., Milwaukee WIN
Points
Dec. 21, 1906 Billy Morehead WWWWWD Schlitz Park, Milwaukee WIN
Points
Dec. 19, 1906 Jack Redmond DDLDWW Oconomowoc WIN
Technical knockout
Dec. 1, 1906 Barney Cinnamon WWDDDW Nemo A.C., Milwaukee DRAW
Points
Nov. 24, 1906 Battling Hill Columbia Hall, Hammond WIN
KO
Nov. 8, 1906 Gus Hapke WDLD Rady A.C., Milwaukee WIN
Technical knockout
Nov. 3, 1906 Tod Young LLLDDL Nemo A.C., Milwaukee DRAW
Points
Oct. 26, 1906 Billy Morehead DWLWWW West Allis LOSS
Points
July 4, 1906 Tod Young WLLLDD Columbia Hall, Hammond WIN
NWS
March 5, 1906 Eddie Wagner
ND
Feb. 25, 1906 Mike McCarthy D DRAW
Points
Feb. 15, 1906 Eddie Kenny LWWLLW DRAW
Points
Feb. 10, 1906 Young Hanke DRAW
Points
Feb. 5, 1906 Mike McCarthy DRAW
Points
Jan. 20, 1906 Kid Hogan WWDWWL WIN
KO
Jan. 10, 1906 Eddie Ryan WIN
KO