Sailor Friedman boxer

Sailor Friedman boxer
bouts
58
won
30
lost
21
draw
4
Status
inactive
Division
welterweight
Debut
1916-04-25
Height
5′ 7″/170cm
Reach
69″/175cm
Age
68
Born
1899-06-18
Death
1968-01-06
Nationality
USA

Date Opponent Last Opponents' Results Place Result
1928-07-10 Jack Barry WLWLLL Taylor Bowl, Newburgh Heights LOST
Points
1928-03-06 George Fifield LWDWWD Coliseum, Toronto LOST
Split-decision
1927-11-07 Harry Fuller WWLWWW Broadway Auditorium, Buffalo LOST
Points
1927-09-20 Meyer Grace WLWWWW Armory, Indianapolis LOST
1927-09-10 Harry Ebbets DWWWWW Ridgewood Grove, Brooklyn LOST
Points
1927-08-09 Farmer Joe Cooper WWWWWW Redland Field, Cincinnati
1927-06-10 Yvan Laffineur WWWLDW Dreamland Rink, San Francisco LOST
Points
1927-04-25 Johnny Roberts WWWWWW Heuck's Opera House, Cincinnati WIN
1927-03-31 Pete August LWLWWW Colonial Hall, Bridgeport LOST
Points
1927-02-28 Eddie Roberts WLWLWL Broadway Arena, Brooklyn LOST
Points
1927-01-21 George Kid Lee WWLWWL Mechanics Hall, Worcester LOST
Points
1927-01-01 Mickey Fedor LWWLWL Canton WIN
Points
1926-10-25 Sergeant Sammy Baker WWWWWW Town Hall, Scranton
1926-10-13 Sergeant Sammy Baker WDWWWW Manhattan Casino, New York LOST
Points
1926-09-02 Jimmy Jones LDLLW Idora Park, Youngstown LOST
1926-08-09 Joe Reno LDLLLW American Bridge Field, Trenton LOST
1926-07-30 Nick Testo DWWWWW Star Park, Syracuse LOST
Points
1926-06-10 Jack McVey WWDWLL Yankee Stadium, Bronx LOST
Unanimous decision
1926-02-11 Joe Simonich LLDDLL Rayen-Wood Auditorium, Youngstown WIN
1926-01-18 Bermondsey Billy Wells WLWWLL Arena, Philadelphia LOST
1925-11-25 Mickey Walker WWWLWW Newark Armory, Newark LOST
1925-10-26 Tommy Jordan WLLDLD Broadway Arena, Brooklyn WIN
Technical knockout
1925-10-07 Jack Zivic LWWWWW Motor Square Garden, Pittsburgh LOST
Points
1925-09-24 Morrie Schlaifer WLWWLL Artillery Park, Wilkes-Barre WIN
Points
1925-09-07 Jimmy Jones WWWWDD Canton Auditorium, Canton LOST
1925-08-24 Mickey Walker WWWWWL East Chicago LOST
1925-08-10 Allentown Joe Gans WLWDW Shibe Park, Philadelphia DRAW
Split-decision
1925-03-20 Georgie Ward WLWWWW Elizabeth LOST
1925-02-27 Johnny Darcy LLWLLW New Philadelphia WIN
KO
1925-02-11 Joe Dundee WWDWWW 108th Field Artillery Armory, Philadelphia LOST
Unanimous decision
1925-01-17 Paul Doyle LLDWLL Commonwealth Sporting Club, New York WIN
Points
1924-11-11 Joe Dundee WWDWWW Laurel Garden, Newark LOST
1924-11-03 Whitey Fitzgerald DWLWWD Chester WIN
Points
1924-09-04 Sailor Pacilio DWDWWW Chadwick Park, Albany WIN
Points
1924-08-26 Johnny Mosely WDWWDL Bacharach Ball Park, Atlantic City LOST
1924-06-13 Joe Dundee WWLWWL Carlin's Park, Baltimore LOST
Points
1924-04-23 Alex Hart WLWWWW Public Hall, Cleveland DRAW
Points
1924-04-15 Lew Tendler WWLWWW Mechanics Building, Boston LOST
Points
1924-03-10 Ray Mitchell LLLWWL Arena, Philadelphia LOST
Points
1924-02-19 Bobby Barrett LLWWLL Adelphia A.C., Philadelphia WIN
Points
1924-01-01 Ray Mitchell LWDWWL Arena, Philadelphia WIN
Points
1923-12-28 Johnny Clinton WWLWDW Madison Square Garden, New York WIN
Points
1923-12-07 Herb Brodie LWWWW Pioneer Sporting Club, New York LOST
1923-11-29 Alex Hart LWLWWW Arena, Philadelphia LOST
1923-10-01 Cowboy Padgett LLLLLL East Chicago WIN
KO
1923-07-20 Sid Barbarian LWWWWW Detroit LOST
1923-06-08 Johnny Mendelsohn WLWLDW The Coliseum, Detroit WIN
1923-02-15 Willie Harmon WWWWWW Mechanics Building, Boston WIN
Points
1923-02-05 Joe Jawson LDLDWL East Chicago WIN
1922-12-25 Bobby Barrett WLLWLW Arena, Philadelphia WIN
1922-12-11 Pete Latzo LWWLWW Arena, Philadelphia LOST
1922-11-27 Special Delivery Hirsch LDLLLL Private club, Chicago WIN
KO
1922-11-13 KO Willie Loughlin LDLLWL Olympia A.C., Philadelphia WIN
Technical knockout
1922-11-01 Eddie Fitzsimmons DLWWWW Madison Square Garden, New York WIN
KO
1922-10-13 Battling Budd WWDDWW Nashville WIN
Points
1922-03-28 Ray Rivers LLLLD Pine Bluff WIN
KO
1922-03-11 Frankie Callahan LLWWLW National A.C., Philadelphia WIN
Technical knockout
1922-02-02 Benny Cohen WLLDL Broad A.C., Newark WIN
1921-12-16 Lew Tendler WWWWLW Madison Square Garden, New York LOST
Points
1921-11-22 Benny Leonard WWWWWW Ice Palace, Philadelphia LOST
1921-10-28 Ernie Rice LLWWWW Madison Square Garden, New York WIN
Technical knockout
1921-10-17 Mickey Donley WWWDL Olympia A.C., Philadelphia WIN
1921-09-13 Lew Tendler WWWWWW Shibe Park, Philadelphia LOST
1921-08-24 Lew Tendler WWWWWW Shibe Park, Philadelphia LOST
1921-08-04 Joe Welling LLLLLL Sager's Arena, Aurora WIN
1921-07-12 Pete Hartley WWWWWW Boxing Drome, Bronx DRAW
Points
1921-05-27 Johnny Dundee DDLDWL Twin City A.C., East Chicago DRAW
1921-02-28 Lew Tendler WWWWWW Auditorium, Milwaukee LOST
1921-02-08 Joe Welling LWWLLL Jefferson County Armory, Louisville WIN
1921-01-14 Charley White LLLWLW Kenosha WIN
1920-11-05 Andy Williams LWWLD Louisville WIN
KO
1920-10-22 Johnny Griffiths WLWDLL Louisville WIN
1920-09-16 Charlie McCarthy DDLWDL Joliet WIN
KO
1920-09-14 Johnny Lewis LDLLLW Kalamazoo WIN
1920-09-04 Mickey Donley LWWLWL East Chicago WIN
1920-08-02 Red Herring LWWLWW Wichita Falls LOST
1920-06-19 Johnny Tillman LDWDLD East Chicago WIN
1920-04-30 Johnny Lewis WWWWWL Battle Creek WIN
1920-04-16 Murray Johnson East Chicago WIN
KO
1920-03-17 Harvey Thorpe WLWWWD Auditorium, Cedar Rapids LOST
1920-02-24 Jabber Jung WWWWLW Aurora WIN
1920-01-06 Allie Nack WWWWDW Arena, Vernon DRAW
Points
1919-11-13 Pinky Mitchell WDDLWW Racine LOST
1919-10-13 Stanley Hinckle WDWWL Olympia A.C., Philadelphia LOST
1919-08-09 Richie Mitchell WWWDW Benton Harbor LOST
1919-07-04 Teddy Murphy D Benton Harbor DRAW
1919-03-21 Otto Wallace LLWWLW Empress Theater, Milwaukee WIN
1919-02-26 Willie Doyle LWWDLL Jackson WIN
1919-02-07 Barney Adair WDWWWD Detroit
1919-01-10 Richie Mitchell WLWDWW Auditorium, Milwaukee LOST
1919-01-03 Johnny Noye WWLLLW Minneapolis LOST
Technical knockout
1918-09-26 Cal Delaney LLLWWW Rock Island DRAW
1918-09-02 Otto Wallace DLWWWW Elks Club, Chicago Heights WIN
Points
1918-06-25 Charlie Scully WLLWLD Lakeside Arena, Racine WIN
1918-06-20 Earl Kid Henderson WLWDWL Rock Island WIN
Technical knockout
1918-03-11 Cal Delaney WLLLLL Racine WIN
1918-02-07 Johnny Schauer WWWWWW Elite Rink, Milwaukee LOST
1918-01-24 Ever Hammer LLLLDL Fort Sheridan WIN
Points
1918-01-09 Stanley Willis LWWWLL Auditorium, Milwaukee WIN
Technical knockout
1917-11-09 Matty McCue LWWDDL Lakeside Arena, Racine DRAW
1917-10-29 Joe Bishop WWLDLD Racine WIN
KO
1917-09-17 Rabbit Hedlin LWLLL Aurora WIN
1917-09-06 Maurice Flynn WLLLDD Racine WIN
1917-08-04 Benny Vogel DLLLWD Chicago WIN
1917-07-23 Maurice Flynn LWLLLD Lakeside Arena, Racine DRAW
1917-07-10 Mel Stevenson WDLW Aurora WIN
1917-07-04 Walter Jacobson DWLWL Benton Harbor WIN
1917-06-08 Joe Bishop WWWWWL Lakeside Auditorium, Racine DRAW
1917-06-01 Joe Sullivan LL Chicago WIN
1917-05-19 Walter Jacobson DWLW Chicago WIN
1917-05-14 Henry Lenard WWWWDL Lakeside Auditorium, Racine WIN
1917-05-12 Johnny Sloan Chicago WIN
KO
1917-04-29 Billy Burke DDL Chicago WIN
1917-04-27 Frank Lynn LWDDLD Gary WIN
1917-04-04 Archie Benson Chicago WIN
1917-04-01 Battling Mueller Chicago WIN
1917-03-20 Young Tony Caponi LL Great Lakes WIN
KO
1917-03-16 Joe Sullivan L Chicago WIN
1917-02-23 Young Army Gary LOST
1916-04-25 Mel Stevenson Kenosha LOST