Lew Tendler boxer

Lew Tendler boxer
bouts
74
won
59
lost
11
draw
2
Status
inactive
Division
lightweight
Debut
1913-11-06
Height
5′ 6″/168cm
Reach
70″/178cm
Age
72
Born
1898-09-28
Death
1970-11-15
Nationality
USA

Lew Tendler was born in the South Philadelphia Jewish ghetto on September 28, 1898. His father died of a long illness only two years after he was born, leaving the family in desperate financial straits. At only six, he started selling newspapers on a city street corner, using his fists to defend his territory against tough competition. He began boxing as an amateur around twelve, often competing in tournaments at local burlesque houses. Turning pro in 1913 at the age of fifteen, he began his career as a bantamweight. His first bout on November 6, 1918, against Mickey Brown, was arranged by Phil Glassman and the Philadelphia Newsboy Association.In an important early career win, Tendler decisively defeated future world bantamweight champion Pete Herman on February 28, 1916, in six rounds, repeatedly scoring points with his right. Herman had difficulty mounting an effective defense, and bled from his nose through much of the bout where he caught frequent rights from Tendler. Herman would take the world bantamweight championship the following year and hold it almost continuously for four years.

Date Opponent Last Opponents' Results Place Result
1928-06-18 Nate Goldman WLWWLW Shibe Park, Philadelphia WIN
Technical knockout
1928-01-20 Ace Hudkins WLWWWW Madison Square Garden, New York LOST
Unanimous decision
1928-01-02 Jack McFarland LWWWLW Arena, Philadelphia WIN
Technical knockout
1927-12-12 Hilario Martinez WWWWWW Arena, Philadelphia WIN
Split-decision
1927-11-07 Vincent Forgione DWWWWL Arena, Philadelphia WIN
Points
1927-10-03 Pat Haley LLDWWW Arena, Philadelphia WIN
KO
1927-09-12 Sailor Darden LLLLLW Sesquicentennial Stadium, Philadelphia WIN
Points
1927-08-30 Willie Greb WLLWLD Carnival Park, West Manayunk WIN
KO
1927-08-09 Danny Gordon LWLLLW Carnival Park, West Manayunk WIN
KO
1927-04-12 Ace Hudkins WWWWWW Olympic Auditorium, Los Angeles LOST
Points
1927-03-15 Young Harry Wills WWLWWW Olympic Auditorium, Los Angeles WIN
Technical knockout
1926-11-01 Tommy Jordan LLLWLL Broadway Arena, Brooklyn LOST
1926-10-15 Farmer Joe Cooper WWDDL Madison Square Garden, New York WIN
Points
1926-10-04 Danny Gordon LLLWDL Carnival Park, West Manayunk WIN
Points
1926-09-15 Al Conway LWWWWL Airport, Atlantic City WIN
1926-09-01 Joe Reno DLLLWW Shibe Park, Philadelphia WIN
Points
1926-07-29 Mickey Forkins LWWDLD Madison Square Garden, New York WIN
Technical knockout
1926-07-12 Joe Reno WWLDLL Shibe Park, Philadelphia WIN
Points
1926-06-28 Meyer Cohen WLWLWW Hurley Stadium, Hartford LOST
Points
1926-06-25 Georgie Russell DLLWLD Bacharach Ball Park, Atlantic City WIN
Technical knockout
1926-05-28 Basil Galiano LLLLLL Coney Island Stadium, Brooklyn WIN
Points
1926-05-19 Don Boyer WWWWLD Armory, Toledo WIN
Technical knockout
1926-05-03 Jack McFarland WLWDL Laurel Garden, Newark WIN
1926-04-19 Joe Reno WDWWWL Waltz Dream Arena, Atlantic City DRAW
1925-07-16 Joe Dundee WWWLWD Shibe Park, Philadelphia DRAW
Points
1925-06-08 Jack Zivic WDWWWL Shibe Park, Philadelphia WIN
Unanimous decision
1925-04-06 Tony Julian LLWWLW Arena, Philadelphia WIN
Technical knockout
1925-03-16 Nate Goldman WWLLLL Arena, Philadelphia WIN
Points
1925-02-23 Joe Reno LLLWLW Arena, Philadelphia WIN
Technical knockout
1925-01-19 Jack Zivic WWLWWW Motor Square Garden, Pittsburgh LOST
Technical knockout
1924-12-25 Joe Tiplitz WWDDLL 108th Field Artillery Armory, Philadelphia WIN
Points
1924-11-24 Joe Libby LDLWWW 108th Field Artillery Armory, Philadelphia WIN
Points
1924-08-18 KO Mars DWWLWW Redland Field, Cincinnati WIN
1924-07-21 Bobby Barrett LLWWW Shibe Park, Philadelphia DRAW
Majority decision
1924-06-02 Mickey Walker WWWWW Shibe Park, Philadelphia LOST
Unanimous decision
1924-04-15 Sailor Friedman LLWWWL Mechanics Building, Boston WIN
Points
1924-03-17 Ted Marchant LLDLLL Arena, Philadelphia WIN
Technical knockout
1924-02-18 Pinky Mitchell WLLWWW Auditorium, Milwaukee WIN
1924-01-28 Ray Mitchell WDWWLL Arena, Philadelphia WIN
Points
1924-01-01 Nate Goldman WWWWDL Arena, Philadelphia LOST
Points
1923-12-28 Pep O'Brien WLWLWW 109th Infantry Armory, Scranton WIN
Unanimous decision
1923-11-19 Jack Palmer DWLLLL Arena, Philadelphia WIN
1923-07-24 Benny Leonard LWWWWW Yankee Stadium, Bronx LOST
Unanimous decision
1923-06-25 Tim Droney WWWLDL Midway Arena, Allentown WIN
1923-06-18 Pal Moran LLLWLL Shibe Park, Philadelphia WIN
1923-01-29 Jack Lawler WWWWWL Arena, Philadelphia WIN
Technical knockout
1923-01-19 Pal Moran WLLLLW Madison Square Garden, New York WIN
Points
1922-11-03 Johnny Mendelsohn LWLWLW Auditorium, Milwaukee WIN
1922-09-11 Ever Hammer WWWWWL Shibe Park, Philadelphia WIN
1922-07-27 Benny Leonard WWWWLW Boyle's Thirty Acres, Jersey City LOST
1922-06-06 Bobby Barrett DWLWLW Shibe Park, Philadelphia WIN
Technical knockout
1922-05-05 Johnny Dundee WWWWL Madison Square Garden, New York WIN
Unanimous decision
1922-04-17 Tim Droney LWLLWW Olympia A.C., Philadelphia WIN
1922-04-10 Charley Pitts LLDWLD Broadway Arena, Brooklyn LOST
1922-03-13 Alex Hart WLWWLL Olympia A.C., Philadelphia WIN
1922-03-11 Johnny Sheppard LLLLLD Clermont Avenue Rink, Brooklyn WIN
KO
1922-02-24 Oakland Jimmy Duffy WWWWWW Madison Square Garden, New York WIN
Technical knockout
1922-02-01 Mel Coogan WWDWWW Olympia A.C., Philadelphia
1922-01-02 Barney Adair DWLWLL Olympia A.C., Philadelphia WIN
1921-12-16 Sailor Friedman WLLWWL Madison Square Garden, New York WIN
Points
1921-11-24 Manuel Azevedo WWWLWW Olympia A.C., Philadelphia WIN
Technical knockout
1921-10-21 Rocky Kansas WWLWWW Madison Square Garden, New York LOST
Points
1921-09-13 Sailor Friedman WLDDWL Shibe Park, Philadelphia WIN
1921-08-24 Sailor Friedman WWLDDW Shibe Park, Philadelphia WIN
1921-07-04 Tim Droney LWWLL Lauer's Park, Reading WIN
1921-02-28 Sailor Friedman WWWWWW Auditorium, Milwaukee WIN
1921-01-26 Willie Jackson WWWWDD Auditorium, Milwaukee WIN
1921-01-01 Otto Wallace LWLWLL Olympia A.C., Philadelphia WIN
Technical knockout
1920-12-25 Chick Simler LLLWLL Olympia A.C., Philadelphia WIN
Technical knockout
1920-11-25 Johnny Tillman LDLLDW National A.C., Philadelphia WIN
1920-11-08 Harlem Eddie Kelly LWLWLD Olympia A.C., Philadelphia WIN
KO
1920-10-26 Joe Welling WWLWWL Auditorium, Milwaukee WIN
1920-09-18 Frankie Callahan WLLLWW Lawrence WIN
Technical knockout
1920-07-12 Willie Jackson WWWWWD Shibe Park, Philadelphia WIN
1920-06-09 Richie Mitchell WWWWDW Auditorium, Milwaukee WIN
1920-05-24 Eddie Fitzsimmons WWWLW Shibe Park, Philadelphia DRAW
1920-05-19 Pinky Mitchell WWWWWW Auditorium, Milwaukee WIN
1920-05-12 Georges Papin WWWWWW 4th Regiment Armory, Jersey City WIN
KO
1920-05-03 Johnny Tillman WLLDWD Saint Paul WIN
1920-04-19 Banty Sharpe LLDLLL Paterson WIN
KO
1920-04-05 Tim Droney LLDL Fulton Opera House, Lancaster WIN
1920-03-29 Stanley Hinckle LWLWL Olympia A.C., Philadelphia WIN
Technical knockout
1920-03-20 Johnny Martin WDLWLL National A.C., Philadelphia WIN
1920-03-15 Johnny Rose D Olympia A.C., Philadelphia WIN
1920-02-28 Dick DeSanders LLWDDL National A.C., Philadelphia WIN
KO
1920-02-23 Allentown Dundee WLWWDL Olympia A.C., Philadelphia WIN
KO
1919-11-27 Johnny Noye LWWWWL National A.C., Philadelphia WIN
Technical knockout
1919-11-22 Charley Pitts LLDWDD National A.C., Philadelphia WIN
1919-11-08 Young George Erne LLLLL National A.C., Philadelphia WIN
KO
1919-10-27 Harvey Thorpe LDLDWL Detroit WIN
1919-10-21 Johnny Noye DWWLWW Stockyards Stadium, Denver LOST
1919-10-10 Stanley Yoakum LWLWDL Stockyards Stadium, Denver WIN
Technical knockout
1919-08-04 Willie Jackson DLWWW Shibe Park, Philadelphia WIN
1919-07-14 Joe Welling WDLWDL Shibe Park, Philadelphia WIN
1919-06-13 Packy Hommey LWLLLW Pennsgrove WIN
1919-06-04 George KO Chaney WWWWWW Shibe Park, Philadelphia WIN
KO
1919-05-13 Al Murphy LWWWLD Nesbitt Theatre, Wilkes-Barre WIN
1919-05-12 Cal Delaney WDWWWW Olympia A.C., Philadelphia WIN
1919-04-28 Westside Jimmy Duffy LLWWDW Olympia A.C., Philadelphia WIN
1919-02-26 Joe Welling LWWLWD 1st Regiment Armory, Newark WIN
1919-02-17 Larry Hansen LLLDLL Auditorium, Reading WIN
1919-02-10 Harlem Eddie Kelly WWDLL Olympia A.C., Philadelphia WIN
1919-02-03 Ralph Brady WWWWWW Grand Opera House, Syracuse WIN
1919-01-20 Young Abe Brown LLLLL Olympia A.C., Philadelphia WIN
1919-01-01 Rocky Kansas WWDDDL Broadway Auditorium, Buffalo WIN
1918-12-16 Ever Hammer LLDLLD Olympia A.C., Philadelphia WIN
1918-12-10 Frankie Callahan WLWWLL Armory, Boston WIN
Technical knockout
1918-11-23 Joe Welsh DWWWWW National A.C., Philadelphia WIN
1918-11-02 Frankie Callahan WWLWWL National A.C., Philadelphia WIN
1918-09-18 George KO Chaney LLWWWW National A.C., Philadelphia WIN
1918-08-26 Harvey Thorpe LWLWWW Olympia A.C., Philadelphia WIN
1918-07-23 Patsy Broderick DLLWLW Shibe Park, Philadelphia WIN
1918-07-16 Patsy Cline WWWWLD Shibe Park, Philadelphia WIN
1918-07-06 Frankie Callahan WWLWWW Atlantic City WIN
1918-06-26 Tommy Carey WWWLDW Service Club, Philadelphia WIN
1918-05-30 Vincent Pokorni LLWWWW League Park, Cleveland WIN
1918-05-13 Phil Bloom LWWLWL Olympia A.C., Philadelphia WIN
1918-04-29 Willie Jackson LLWDLD Arena, New Haven WIN
Points
1918-04-23 Frankie Britt WWWWDW Armory, Boston WIN
KO
1918-04-20 Terry Brooks WLWLDW National A.C., Philadelphia WIN
1918-04-03 Patsy Cline LLWWDW Olympia A.C., Philadelphia WIN
1918-03-25 Eddie Wallace WLWLLL Olympia A.C., Philadelphia WIN
1918-03-22 Frankie Nelson LLLWWW Broadway Auditorium, Buffalo WIN
Technical knockout
1918-03-04 Pete Hartley WLLLWL Olympia A.C., Philadelphia WIN
Technical knockout
1918-02-11 Tommy Touhey LWLLWL Olympia A.C., Philadelphia WIN
KO
1918-01-21 Frankie Callahan DWWWWW Olympia A.C., Philadelphia WIN
1918-01-07 Willie Jackson LWWWLL Olympia A.C., Philadelphia WIN
1917-12-18 Jack Russo WDWLWL Armory A.A., Boston WIN
Technical knockout
1917-11-29 Frankie McManus DLLWWW Olympia A.C., Philadelphia WIN
1917-10-29 Rocky Kansas LLWWLD Olympia A.C., Philadelphia WIN
1917-10-17 Frankie Britt LWWWDW Albaugh Theater, Baltimore WIN
Points
1917-10-01 Johnny Dundee LWWWWW Olympia A.C., Philadelphia WIN
1917-08-01 Young Terry McGovern LDDLWW Shibe Park, Philadelphia WIN
1917-03-26 Johnny Dundee WLWLWW Olympia A.C., Philadelphia WIN
1917-02-26 Artie Root LLWLWW Olympia A.C., Philadelphia WIN
1916-12-14 Texas Kid DLWLLL Holliday Street Theatre, Baltimore WIN
Points
1916-11-13 Al Shubert DLLLLW Olympia A.C., Philadelphia DRAW
1916-10-30 Dick Loadman WLWLWW Olympia A.C., Philadelphia WIN
1916-05-29 Al Shubert WWWWLL Olympia A.C., Philadelphia WIN
1916-04-24 Benny Kaufman LDLWWW Olympia A.C., Philadelphia WIN
1916-04-03 Benny Kaufman WLDLWW Olympia A.C., Philadelphia LOST
1916-02-28 Pete Herman WWLWWD Olympia A.C., Philadelphia WIN
1916-01-31 Eddie O'Keefe WWWWWW Olympia A.C., Philadelphia DRAW
1916-01-24 Eddie O'Keefe WWWWWW Olympia A.C., Philadelphia LOST
1916-01-01 Willy Brown Olympia A.C., Philadelphia WIN
1915-12-06 Kid Goodman LWLLLW Olympia A.C., Philadelphia WIN
1915-10-19 Young Jack Toland WWWDWW Douglas A.C., Philadelphia WIN
1915-10-01 Johnny Solzberg WLDWWL
1915-09-24 Battling Reddy LWWWWL National A.C., Philadelphia WIN
1915-06-24 Willie Mack LWLLDL Broadway A.C., Philadelphia WIN
1915-05-24 Louisiana WDWWWD Olympia A.C., Philadelphia WIN
1915-05-03 Willie Mack DDLLWL Olympia A.C., Philadelphia WIN
1915-04-19 Willie Mack DDDLLW Olympia A.C., Philadelphia WIN
1915-04-12 Barney Snyder W Olympia A.C., Philadelphia WIN
1915-03-22 Jimmy Murray DWDDLL Olympia A.C., Philadelphia WIN
1915-03-08 Young Freddie Diggins WWWLWW Olympia A.C., Philadelphia WIN
Technical knockout
1915-01-09 Kid Goodman LWLWLW National A.C., Philadelphia WIN
1914-12-12 Pinky Burns WDLLLW National A.C., Philadelphia WIN
1914-12-05 Freddie Haefling DWWWWW National A.C., Philadelphia WIN
Technical knockout
1914-09-12 Young Terry McGovern WLWWWW National A.C., Philadelphia LOST
1914-08-31 Young Terry McGovern DWLWWW Olympia A.C., Philadelphia LOST
1914-07-23 Mickey Brown WWLLLL Broadway A.C., Philadelphia DRAW
1914-06-11 Neil McCue DWLWLL Broadway A.C., Philadelphia DRAW
1914-05-25 Mickey Brown WWWWLL Olympia A.C., Philadelphia WIN
1914-05-04 Kid Goodman DLLD Olympia A.C., Philadelphia WIN
1914-04-13 Neil McCue WLDWLW Olympia A.C., Philadelphia WIN
1914-03-30 Benny Reilly WWLDLD Olympia A.C., Philadelphia WIN
1914-03-16 Bobby Woods WWW Olympia A.C., Philadelphia WIN
1914-02-19 Kid Burns DLW Broadway A.C., Philadelphia WIN
1914-01-22 Johnny McLaughlin WL Broadway A.C., Philadelphia WIN
1913-11-06 Mickey Brown LLLWWW Broadway A.C., Philadelphia WIN