Young Abe Brown boxer

Young Abe Brown boxer
bouts
47
won
26
lost
11
draw
2
Status
inactive
Division
lightweight
Debut
1908-03-25
Height
-
Reach
-
Age
-
Born
1893-09-24
Death
-
Nationality
USA

Date Opponent Last Opponents' Results Place Result
1919-11-22 Francisco Flores WLWWDW Olympic Stadium, Manila LOST
Technical knockout
1919-11-08 Iron Bux WWWLLW Olympic Stadium, Manila WIN
Points
1919-10-18 Dencio Cabanela WLWLWD Olympic Stadium, Manila LOST
Technical knockout
1919-09-27 Francisco Flores WWLWWD Olympic Stadium, Manila LOST
1919-01-20 Lew Tendler WWWWWW Olympia A.C., Philadelphia LOST
1919-01-03 Barney Adair WWWWDW Albaugh Theater, Baltimore LOST
Points
1918-11-22 Allie Nack WWWWWW State Armory, Mohawk
1918-09-30 Phil Bloom DLWLWW Trenton LOST
1918-07-29 Barney Adair WLLWWW Trenton LOST
1918-06-03 Johnny Clinton LWWWWD National A.C., Providence LOST
Points
1918-03-15 Joe Welsh LLLDWW Cambria A.C., Philadelphia LOST
1918-01-29 Joe Welsh LWWLLL Olympia A.C., Philadelphia DRAW
1917-11-16 Stanley Yoakum LLLLLL Marieville Gardens, North Providence WIN
Points
1917-10-18 Pete Hartley WWLWLL Pioneer Sporting Club, New York WIN
1917-09-07 Walter Mohr WLWWLW Providence LOST
Points
1917-07-25 Joe Welsh WLWWDL Shibe Park, Philadelphia LOST
1917-05-17 Wee Wee Barton WWLLLL Clermont Avenue Rink, Brooklyn WIN
1917-04-14 Stanley Yoakum LLWLDL Clermont Avenue Rink, Brooklyn WIN
1917-03-01 Sam Robideau WLLDLL National A.C., Providence WIN
Points
1917-01-27 Johnny Tillman WLWDWW Clermont Avenue Rink, Brooklyn LOST
1917-01-17 Sam Robideau WWWWLL Providence DRAW
Points
1917-01-10 Walter Mohr WWWWWW Providence WIN
Points
1916-11-16 Eddie Shannon DWWDWD National A.C., Denver WIN
KO
1916-10-02 Stanley Yoakum LWLLLW Garden St. Arena, Auburn WIN
1916-07-04 Terry Nelson LLLWDD Chattanooga DRAW
Points
1916-06-19 Paul Edwards LLLLLD Military A.C., Brooklyn WIN
KO
1916-05-26 Bobby Sanders W Harlem S.C., New York WIN
Technical knockout
1916-05-02 Sam Robideau WWWWLW New York WIN
1916-05-01 Young Tracey Olympic A.C., Harlem WIN
KO
1916-04-22 George Sharkey WWWWDL East New York A.C., New York WIN
1916-04-20 Jack Brazzo LWDLLL Manhattan Opera House, New York WIN
Technical knockout
1916-03-06 Walter Mohr WLWLWD Hudson A.C., Schenectady WIN
1916-02-21 Young Frank WLLWW Harlem S.C., New York WIN
1916-02-04 Paul Edwards LWLLLL Harlem S.C., New York WIN
Technical knockout
1915-12-17 Joe Welling DLWDWW Harlem S.C., New York LOST
1915-11-19 Matt Wells WLLDWW Harlem S.C., New York LOST
1915-10-01 Frank Ray Whitney WWWWLW Armory, Minneapolis WIN
Points
1915-09-02 Phil Brock LLWLDW Minneapolis WIN
1915-07-19 Marty Smith L Olympia Boxing Club, New York WIN
KO
1915-07-15 Tommy Houck WLLLLW Thornton WIN
Technical knockout
1915-07-08 Kid Baker LW 135th Street A.C., New York WIN
1915-06-15 Charley White WLWWWW Harlem River Casino, New York LOST
KO
1915-06-09 Young Dyson WLLLDW Marieville Gardens, North Providence WIN
Technical knockout
1915-06-07 Kid Thomas White Plains A.C., White Plains WIN
KO
1915-05-03 Johnny Lore WLWLLL Theatre Royal, Montreal WIN
Points
1915-04-21 Willie Beecher WLLWW Federal A.C., New York LOST
1915-03-27 Al Thomas WLLWL Federal A.C., New York WIN
1915-03-10 Phil Bloom DLLLLW Long Acre A.C., New York WIN
1915-02-13 Willie Jones LDWDD New York LOST
1914-12-11 Francis Burke WWWWWW Coliseum A.C., Wilkes-Barre LOST
1914-11-26 Freddie Welsh WWWWLW Arena, Syracuse LOST
1914-11-03 Harry Pierce WLDWDW Broadway S.C., Brooklyn LOST
Technical knockout
1914-09-16 Kid Burns LLWDLW St. Nicholas Arena, New York WIN
1914-09-12 Andy Cortez LLLLLL Broadway S.C., Brooklyn WIN
1914-09-07 Willie Moore LWWWWW Olympia A.C., Philadelphia LOST
1914-08-14 Philadelphia Pal Moore LLLWWD Brown's Gym A.A., Far Rockaway, Queens DRAW
1914-07-28 Young Hoffman DD Broadway S.C., Brooklyn WIN
1914-04-04 Johnny Martin W Irving A.C., Brooklyn WIN
1914-04-03 Benny Leonard WWLLWW Empire A.C., New York WIN
1914-03-23 Philadelphia Pal Moore LWLLL Washington Rink, Rochester LOST
1914-03-09 Phil Bloom LLWWWL Madison Square Garden, New York DRAW
1914-03-05 Ray Campbell WLWLLL Empire A.C., New Star Casino, New York WIN
1914-02-14 Johnny Harvey LLLLLW Fairmont A.C., Bronx DRAW
1914-01-24 Joe Thiel WDWDWW Gowanus A.C., Brooklyn WIN
1914-01-10 Johnny Schumacher WWWW Fairmont A.C., Bronx WIN
Technical knockout
1913-12-13 Otto Kohler WWDWLL Dexter Park Stadium, Brooklyn LOST
1913-12-06 Eddie Smith WWDWDD Sharkey A.C., New York DRAW
1913-11-22 Andy Cortez LLLWLL Queensboro A.C., Long Island City, Queens WIN
1913-10-07 Leach Cross LWWWWD Atlantic Garden A.C., New York LOST
KO
1913-09-12 Johnny Harvey WDWWWL Madison Square Garden, New York WIN
1913-08-30 Johnny Dohan DLLLDW Irving A.C., Brooklyn DRAW
1913-08-22 Billy Bennett LDLLWL Brown's Gym A.A., Far Rockaway, Queens WIN
Technical knockout
1913-06-25 Young Dyson LLWWWW St. Nicholas Arena, New York WIN
1913-05-07 Tommy Houck WDLWLW St. Nicholas Arena, New York LOST
1913-05-03 Billy Bennett DWLLLD New York WIN
Technical knockout
1913-04-07 Willie Houck LDDLLW Olympia A.C., Philadelphia WIN
Technical knockout
1913-03-20 Jack Britton WWWWLW Atlantic Garden A.C., New York LOST
1913-02-22 Willie Schaefer WLWD Irving A.C., Brooklyn WIN
1913-01-15 Harry Lortz LWLWWW Royale A.C., Brooklyn WIN
KO
1913-01-09 Eddie Stanton LLLWLL St. Bartholomew A.C., New York WIN
1912-12-11 Willie Howard LDLWLL Royale A.C., Brooklyn WIN
1912-11-27 Frankie Madden DWLLLL Fairmont A.C., Bronx WIN
KO
1912-10-17 Al Ketchell WLDLL New Amsterdam Opera House, New York
1912-09-18 Young Jack O'Brien WLLWDW St. Nicholas Arena, New York LOST
1912-08-28 Harlem Tommy Murphy WWDWLD St. Nicholas Arena, New York WIN
1912-07-22 Willie Beecher LDWDWL Madison Square Garden, New York WIN
1912-07-08 Young Jack O'Brien DWWWLL Madison Square Garden, New York LOST
1912-06-24 Jack Goodman WWWWW Madison Square Garden, New York LOST
1912-06-05 Matt Wells WWWWWL Royale A.C., Brooklyn LOST
1912-05-15 Happy Hayes WWWWDD Clermont Avenue Rink, Brooklyn WIN
1912-04-30 Willie Howard LLLDLW Royale A.C., Brooklyn WIN
1912-03-16 Johnny Dundee LDWWLD Clermont Avenue Rink, Brooklyn LOST
1912-01-30 Battling Mantell LLWDLW Brown's Gym, New York WIN
1912-01-20 Harry Lenny WLLLL New York
1911-12-28 Packy Hommey LWLWWL Fordham A.C, New York WIN
1911-12-08 Joe Coster LLLWLW National S.C., New York LOST
1911-11-22 Johnny Dundee WWWLW Houston A.C., New York LOST
1911-11-15 Joe Shear WDWLLW Palm A.C., Brooklyn WIN
Technical knockout
1911-11-06 Jimmy Carroll WLDLDD Fordham A.C, New York WIN
1911-10-19 Young Johnny Cohen WWWWWD Houston A.C., New York LOST
1911-10-04 Happy Davis WWLDWD Long Acre A.C., New York WIN
1911-08-08 Harry Lenny WWWLLL
1911-08-02 Joe Daly LDD Long Acre A.C., New York WIN
1911-06-29 Al Ketchell W National S.C., New York DRAW
1911-05-18 Battling Mantell LDWLW Long Acre A.C., New York WIN
1911-04-27 Billy Young Perna Long Acre A.C., New York WIN
1911-04-04 Jack Ladbury LLLLLL Long Acre A.A., New York WIN
1911-03-24 Reddy Moore LWWWWW National S.C., New York LOST
1911-03-23 Marty Brown LW Long Acre A.C., New York WIN
1911-03-10 Johnny Dundee DWWWWW Prestone A.C., New York LOST
KO
1911-03-09 Johnny Moran LLLWL Long Acre A.C., New York WIN
1911-01-13 Young Buckley L Metropolitan A.C., New York LOST
KO
1910-12-29 Eddie King LL Long Acre A.C., New York WIN
1910-11-24 Jack Ladbury DWDWLL Long Acre A.C., New York WIN
1910-10-27 Johnny Martin WDLL Long Acre A.C., New York WIN
KO
1910-04-25 Leo Johnson
1910-03-03 Fighting Dane
1909-11-15 Kid Burns WLWWLW Indianapolis
1909-04-03 Joe Robinson Long Acre A.C., New York WIN
1908-03-25 Eddie Smith WLDDL Sharkey A.C., New York WIN